Meopta A26Bi
je jednoduchý mikroskop primárně využívaný ve školách a na univerzitách díky své jednoduché obsluze. V základu umožňuje uživateli pozorovat vzorek ve světelném poli a při využití filtru také ve tmavém poli.
Tento mikroskop řady A (respektive i mikroskopy řady B) se vyráběly ve více variantách. První číslo značilo typ kondenzoru, druhé poté tvar stolku a písmenné označení neslo zakódovaný typ tubusu/hlavice.
(A)1X - nesl jednoduchý Abbeho kondenzor s jednotnou aperturou
(A)2X - disponoval Abbeho kondenzorem 1,4NA s oddělatelnou horní optikou, který šel využít i pro nízké zvětšení, navíc tento kondenzor měl slot pro filtry
(A)3X - jedná se o modifikovaný kondenzor z řady (A)2x, ovšem měl možnost vyosit a rotovat optickou sestavu spolu s clonou, což umožňovalo použít metodu šikmého osvětlení. a lépe vycentrovat kondenzor pro Köhlerovo osvětlení
(A)X1 - měl jednoduchý pevný kulatý stolek s dvojicí pérových držáků preparátu
(A)X3 - pokročilý kulatý stolek s možností bočního posunu (+-10mm) pomocí centračních šroubů, preparát držen opětovně dvojicí pérových držáků preparátu
(A)X5 - jedná se o modifikovaný stolek z řady (A)X3, avšak preparát byl veden pomocí mikrometrického křížového vodiče
(A)X6 - velký čtvercový stolek s mikrometrickým posunem
(A)XX P - pevný tubus o jednotné délce
(A)XX V - teleskopický monokulární tubus s možností nastavení vzdálenosti 160 - 190 mm dle použité optiky (PZO 160 mm, Meopta 170 mm, Zeiss 160 mm, Lomo 160 mm)
(A)XX Bi - binokulární hlavice se zvětšením hranolu 1,5x
(A)XX S - monokulární lomená hlavice s pevnou délkou se zvětšením hranolu 1,3x
(A)XX SV - monokulární lomená hlavice nastavitelnou délkou se zvětšením hranolu 1,3x (lomený tubus lze vidět u polního mikroskopu Meopta BC28 SV
Pod stolkem se nachází Abbeho kondenzor s numerickou aperturou 1,4 NA. Umožňuje odmontovat horní čočku a snížit tak svou světelnost (0,45NA) pro slabé objektivy (nízké zvětšení). Tento kondenzor jak již bylo řečeno disponuje držákem na tradiční 32mm filtry.
Základní optickou výbavu mikroskopu Meopta A26Bi jsou achromatické objektivy o zvětšení 10, 20, 45 a 100×. Kromě vyobrazené sady šlo taktéž využít achromatické objektivy 3; 6 a 30×. U těchto mikroskopů šlo taktéž kombinovat optiku od jiných výrobců, například od Polské společnosti PZO, jak je vyobrazeno na fotce (PZO achromat 5/0,12NA.
Kromě dodávaných Huygensových okulárů H6, H8 a H10× šlo využít periplanatické okuláry P10, P15, P20 nebo orthoperiplanatické okuláry s velkým zorným polem O10, O15 nebo O20×.
Kromě klasických okulárů šlo taktéž použít okulár H8, který byl doplněn o zobrazovací jehlu pro snadné vyobrazení pozorovaného specifického znaku v preparátu. Taktéž firma Meopta vyráběla mikrometrický okulár označený 015×, který umožňoval přesné měření vzorků.
Výše zobrazené fotografie odpovídají modelu A26 Bi, neboť se na mikroskopu nachází binokulární hlavice. Pro využití s fotoaparátem bylo třeba na mikroskop nasadit nastavitelný monokulární tubus. Tímto se z mikroskopu stala modelová řada A26 V. Na tento tubus se uchytila kleštinová redukce, která umožnila využít projekčních okulárů s označením Meopta FU (2,5; 4; 6,3×) a přímé redukce nebo inspekčního okuláru spolu s fotoaparátem.