Carl Zeiss Stereomikroskop II (F)(Oberkochen)

našel využití při prostorovému pozorování objektů při relativně malém zvětšení 2,5 až 200×, ale s velkým zorným polem o průměru 50 mm až 1 mm. Byl proto zvláště výhodný pro pitevní práce nebo pro průmyslovou kontrolu kvality velkých objektů.

Existovaly dvě základní varianty stojanů, kdy:

Stojan G byl uzpůsoben pro pozorování v dopadajícím světle;

Stojan F pro zkoumání v procházejícím světle.

Oba stojany šlo používat buď se základním stativem, nebo s nezávislým ramenem, které umožňovalo lépe vést mikroskop nad objektem a obejít se bez standardních stojanů se základnou.

Na stereomikroskopu II šlo taktéž využít různých stolků a příslušenství. Základ se skládal z jednoduchého otočného stolku, který se upínal k základně stativu nad zrcátko. Poté existovala varianta s kovovou deskou s černým nebo bílým povrchem nebo skleněnou desku s matným nebo leštěným povrchem. V obou případech šlo ještě stolek doplnit o příčný posuv, který umožňoval pohyb v rozsahu 24 × 75 mm.

K osvětlení se používají až dvě světla Epi, vybavená nízkonapěťovou žárovkou 6 V 15 W. Do krytu lampy lze vložit světelný filtr o průměru 32 mm. Dvě lampy umožňují současné kombinované pozorování procházejícího a odraženého světla.

Stereomikroskop šlo také dovybavit analyzátorem umožňujícím pozorování v jednoduchém polarizovaném procházejícím světle. Dále bylo možné využít mikrofotografického nástavce, který primárně sloužil k pořizování mikrofotografií přístroji Contax a Contarex-Spezial. Adaptér se připevnil k fotoaparátu jako výměnný objektiv a umístí se na mikroskop jako tubus.