Carl Zeiss AMPLIVAL

je výzkumný mikroskop ze série MIKROVAL určen především pro práci v procházejícím světle. Jeho zvláštní charakteristikou je odnímatelný kondenzorový revolver s pankratickým osvětlovacím systémem, stabilní nosič, ovládací mechanismus a především přizpůsobení jakémukoliv úkolu.

AMPLIVAL umožňuje použití způsobu osvětlení pro pozorování ve světlém poli, tmavém poli, fázovém kontrastu a kvalitativní polarizaci. Při použití vhodných doplňků a dílů na něm šlo taktéž dosáhnout fluorescence a Nomarski interference.

Optickou výbavu mikroskopu AMPLIVAL Ize sestavit z planachromátů, apochromátů nebo planapochromátů s optickou vzdáleností 45 mm. Rozsah zvětšení u tohoto konkrétního mikroskopu 25,2 až 3200× (základní výbava 32 - 1600×).

Carl Zeiss AMPLIVAL
Carl Zeiss AMPLIVAL

Apochromatické objektivy dosahují nejvyšší obrazové kvality, v němž je chromatická aberace korigována pro žlutou, zelenou, modrou a červenou barvu. Ke své funkčnosti potřebují kombinaci s kompenzačními okuláry, díky nimž dojde k odstranění chromatické diference (jiné zvětšení pro modré a červené světlo z důvodu odlišné vlnové délky). Při kombinaci s periplanatickými okuláry dojde také k vyrovnání ostrosti středu a okrajů zorného pole.

apochromatické objektivy 160 mm
apochromatické objektivy 160 mm

Pankratický kondenzátor je nezbytnou součástí osvětlovacího systému pro přesné nastavení Köhlerova osvětlení při pozorování ve světlém poli. Jedná se o důmyslný návrh složený z aplanatického zoomovacího kondenzoru se třemi revolverovými hlavicemi - systému s proměnlivou ohniskovou vzdáleností. Díky tomuto mechanismu lze nastavit potřebný světelný tok a přizpůsobit tak osvětlení patřičné apertuře objektivům rozmezí 0,16 až 1,40NA. Díky hornímu revolveru a doplňkovým čočkám lze nastavit i osvětlení i pro objektivy s aperturou nižší než 0,1NA.

pankratický kondenzor
pankratický kondenzor

Zároveň lze kondenzor vyměnit či modifikovat a tím i přejít z jedné metody osvětlení na druhou například ze světlého pole na fázový kontrast, kdy stačí pouze vyměnit clonu pro světlé pole za clonu s fázovým prstencem a nasadit patřičné fázové objektivy na nosič. Na pankratickém kondenzoru se taktéž nachází kardioidní kondenzor pro tmavé pole určený pro objektivy s aperturou mezi 0,6 a 1,0.

sada pro fázový kontrast
sada pro fázový kontrast

Vyměnitelný pitevní kondenzor se vyznačuje velkou šířkou průřezu 11 mm a možností rychlého přechodu z osvětlení v jasném poli na osvětlení v temném poli s objektivy s aperturou menší než 0,6. Je tedy vhodným doplňkem k olejovému kardoidnímu kondenzoru, který je určen pro velké zvětšení.

pitevní kondenzor pro pozorování v temném poli
pitevní kondenzor pro pozorování v temném poli

Mikrometrický okulár pro přesné měření pozorovaných objektů. Vyznačuje se možností optické centrace pro preciznější vystředění měřicího kříže s pozorovaným preparátem.

mikrometrický měřicí okulár K15
mikrometrický měřicí okulár K15