Meopta BC28 SV

je polní mikroskop určený pro různorodé práce v terénu. Primárně byl navržen pro armádní účely a pouzdro včetně těla nesly tmavě zelenou barvu, avšak později se vytvořila i tato "civilní" varianta. V základu umožňuje uživateli pozorovat vzorek ve světelném poli, šikmém osvětlení a modifikovaném tmavém poli.

Základní optickou výbavu mikroskopu Meopta BC28 SV jsou achromatické objektivy o zvětšení 6, 10, 20, 45, 60 a 100×. Pouzdro obsahuje taktéž Huygensovy okuláry o zvětšení 6, 10, 15 a 20×. 

Díky svému robustnímu ocelovému pouzdru s těsněním o rozměrech 310 × 130 × 245 mm a hmotnosti 7,8 kg umožňuje poměrně snadný a bezpečný transport.

pouzdro mikroskopu Meopta BC28 SV
pouzdro mikroskopu Meopta BC28 SV

Jak již bylo zmíněno, transportní pouzdro obsahuje vše potřebné: objektivy v šroubovatelných obalech, 4 okuláry, lomený monokulární tubus s nastavitelnou délkou a dva dřevěné organizéry se zrcátkem, imerzním olejem, kanadským balzámem, jemným štětcem, utěrkou, pinzetou, pouzdrem na preparáty, upínacími sponkami na stolek a modrým filtrem.

rozložený mikroskop s doplňky
rozložený mikroskop s doplňky

Mikroskop šlo provozovat buď s originálním mikrometricky posuvným stolkem nebo využít dvojici pérových držáků preparátu.

Pod kulatým na pevno umístěným stolkem se nachází Abbeho kondenzor s numerickou aperturou 1,2 NA. Umožňuje odmontovat horní čočku a snížit tak svou světelnost (0,45NA) pro slabé objektivy (nízké zvětšení). Tento kondenzor dále umožňuje využívat metodu šikmého osvětlení, díky bočnímu vyosení a rotace spodní sběrné optiky včetně clony, navíc dále disponuje držákem na tradiční 32mm filtry.

kompletní sestava mikroskopu
kompletní sestava mikroskopu

V originálním provedení byl mikroskop BC28-SV vyvinut pro využití dvoustranného zrcátka pro práci v terénu. Vlastněný mikroskop byl doplněn o vlastnoručně navržený a na 3D tiskárně vytištěný 8W světelný zdroj včetně regulovatelného zdroje. Toto řešení je možné napájet v terénu pomocí powerbanky s USB-A výstupem. Světlo obsahuje horní matný filtr upravující teplotu barvy na neutrálních 5000K. Tok světla lze plynule regulovat díky potenciometru. Specialitou tohoto řešení je integrovaný heatsink a 40mm ventilátor uvnitř konzoly, který přes boční průduchy umožňuje aktivně chladit LED čip a díky tomu lze mikroskop používat až po dobu 3h při teplotě 40°C.

DIY světelný zdroj
DIY světelný zdroj

V kombinaci s rovnaným monokulárním tubusem, kleštinovým bajonetem, projekčním okulárem (meopta FU 2,5; 4; 6,3×) a horní přechodkou lze mikroskop využívat taktéž k mikrofotografiím. V kombinaci s moderním digitálním fotoaparátem a 8W LED zdrojem světla sestava umožňuje fotit mikrofotografie ve tmavém poli až do zvětšení 20×.

mikrofotografická sestava
mikrofotografická sestava