Swift FM-31 LWD

je přenosný "polní" mikroskop určený pro různorodé práce v terénu. V základu umožňuje uživateli pozorovat vzorek ve světelném poli, které lze rozšířit doplňky o specifické metody, jako jsou tmavé pole, fázový kontrast a kvalitativní polarizace.

Základní optickou výbavu mikroskopu FieldMaster FM-31 tvoří LWD achromatické objektivy o zvětšení 4, 10 a 40×,  které lze doplnit o LWD 20×. Okuláry nabízí široké zorné pole a jsou dodávány se zvětšením 10 a 15×.

Díky svému praktickému koženému pouzdru o rozměrech 154 × 52 × 114 mm a hmotnosti 1056 g umožňuje snadný a bezpečný transport.

Swift FM-31 pouzdro
Swift FM-31 pouzdro

Existovaly dvě varianty mikroskopů a k nim dodávaných objektivů:

LWD achromatické objektivy: (FM-31 LWD) novější série umožňující pozorovat vzorky např. přes Petriho misku

standardní achromatické objektivy: (FM-31) původní vydání s objektivy s běžnou pracovní vzdáleností. U větších zvětšení šlo pozorovat pouze trvalé preparáty, neboť nedokázaly proostřit široký podklad

První mikroskop byl vyroben v 80. letech minulého století. Do 90. let se vyráběly FM-31 s centrálním horizontálním ostřením, které nebylo moc spolehlivé, proto se na trh uvedl vylepšený model s prstencovým ostřením, který nijak netrpí na předchozí nedostatky a umožňuje plynulejší a pohodlnější ostření.

Swift FM-31 LWD
Swift FM-31 LWD

Vlastněný mikroskop bohužel nedisponuje originálním zdrojem světla v podobě Mini Mag-Lite baterky a nosného ramene. Z tohoto důvodu muselo být navrženo vlastní řešení, které navíc umožňuje plynulou regulaci jasu a volbu odlišných barevných filtrů. Celý světelný zdroj je vytištěný na 3D tiskárně a obsahuje výkonnou LED od firmy CREE, 3300 mAh Li-Ion akumulátor a snadné nabíjení přes USB port. Světlu samozřejmě nechybí optická sestava složená z propočtených čoček umístěných tak, aby světlo dosahovalo Köhlerova osvětlení při všech zvětšeních. 

DIY světelný zdroj
DIY světelný zdroj